İRLANDA

Yatırım Yoluyla Daimi Oturum Programı

  NEDEN İRLANDA?

  İrlanda ekonomisi Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden olup, 6 yıl üst üste dünyanın en çok yabancı yatırımcı çeken ülkesi seçilmiştir. İrlanda hükümeti, Avrupa’nın önemli bir parçası olmaya kararlıdır. Brexit’in ardından İrlanda, Euro Bölgesi’nde İngilizce konuşan tek ülke olarak kalacak ve en genç nüfusa sahip ülke olacaktır. Avrupa’nın en girişimci ülke statüsüne sahip olmakla birlikte her yıl, yüksek öğretim kurumlarına araştırmaları desteklemek için yaklaşık 800 milyon € yatırım yapılmaktadır.

  GEREKEN ŞARTLAR

  Asıl başvuru sahibinin;
 • En az 18 yaşında,
 • Minimum 2.000.000€ net varlığa,
 • Seçkin bir karaktere,
 • Mükemmel bir sağlık durumuna,
 • Temiz bir sicil kaydına sahip,
 • Yüksek varlıklı bir birey olması istenmektedir.

  PROGRAMIN AVANTAJLARI

 • 4-5 ay içinde Oturum Statüsü edinimi ile birlikte İrlanda’da okuma, yaşama, çalışma ve iş kurma imkanı.
 • Yerleşme ve yaşama zorunluluğu olmaksızın sadece yılda bir kez ziyaret ederek Oturum Statüsünü koruma olanağı.
 • Oturum İzni önce 2 yıl, sonra 3 yıllığına uzatılır. 5 yıldan sonra gerekli şartların sağlanmasıyla uzun süreli oturum ve vatandaşlığa başvuru yapılabilinir.
 • 167 ülkeye vizesiz seyahat etme imkanı.
 • Dil yeterliliği ve ülkede ikamet etme zorunluluğu yoktur.
 • İngiltere, Kuzey İrlanda, Man Adası, Manş Adaları da dahil olmak üzere ortak seyahat alanı içerisinde Oturum statüsünün geçerli olması.
 • Uzun süreli Oturum İzni alındıktan sonra evlilik veya çocuk sahibi olunması durumunda başvuruya yeni aile fertlerinin dahil edilmesi.

  YATIRIM SEÇENEKLERİ

  KURUMSAL YATIRIM
  En az 3 yıl boyunca yeni veya mevcut İrlandalı işletmelere minimum toplam 1.000.000€ yatırım yapılmalıdır. Tescil edilmiş yeni bir girişim (start-up) olabileceği gibi, tek bir İrlanda işletmesine de yada birkaç işletmeye de yayılabilir. İşletme merkezi ve kaydının İrlanda'da olması gerekmektedir. Bunlarla birlikte, istihdam yaratan veya istihdamın sürdürülmesine katkıda bulunması önem taşımaktadır.
  YATIRIM FONU
  İrlanda’daki işletmeler veya projelere yatırım yapan herhangi bir fona en az 3 yıl boyunca minimum 1.000.000€ yatırım yapmayı gerektirir.
  GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI (GYO)
  İrlanda Menkul Kıymetler Borsası'nda listelenen İrlanda GYO'larına minimum 2.000.000€'luk yatırım yapılmalıdır. Yatırım birkaç İrlanda GYO'na yayılabilir.
  BAĞIŞ
  Sanat, spor, sağlık, kültür veya eğitime yarar sağlayan, halka açık bir projeye 500.000€ bağış yapılmalıdır. Bu tutar en az 5 kişinin dahil olması şartıyla yatırımcı başına 400.000€ olabilir.

  SÜREÇ

  Yukarıdaki yatırım koşullarından biri seçilerek başvuru yapılır. Onay süreci 3-4 ay kadar sürmektedir. Onay alındıktan sonra tercih edilen yatırım gerçekleştirilir. Bunu takiben başvuran ve aile üyelerine İrlanda’da ikamet etmek için Oturum İzni statüsü verilir.
  İrlanda’da yaşama zorunluluğu yoktur. Fakat yılda bir kez ülke ziyaret edilmelidir.
  İrlanda pasaportuna başvurmak için 5 yıllık bir süre içinde İrlanda’da geçirdiğiniz “sayılabilir” oturum günlerinin ispatı gerekmektedir.
  Vatandaşlığa başvuracak kişlerin başvuruda bulunmadan önceki 12 ay boyunca İrlanda’da fiziksel olarak ikamet etmiş ve önceki 8 yılın 4 senesini İrlanda’da geçirmiş olmaları gerekmektedir. Toplamda 5 sene ikamet edilmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Program kuralları dahilinde İrlanda'da geçirmem gereken minimum süre nedir?
Başvuru sahibi ve aile üyeleri, her takvim yılının en az 1 gününü İrlanda’da geçirmek zorundadır. Sürekli ikamet zorunluluğu bulunmamaktadır.
Program bana 5 yıl sonra otomatik vatandaşlık hakkı veriyor mu?
Hayır. 5 yıl İrlanda'da fiili ikamet eden program katılımcısı, İrlanda'da vatandaşlığına normal kanallardan başvurmak zorunda kalacaktır.
Başvurumun reddedilmesi halinde iade politikası nedir?
1.500€ başvuru ücretinin iadesi yapılmamaktadır. Başvuru sahiplerinin programa başvurmadan önce yatırım yapmaları gerekmez. Yatırımların, sadece İrlanda Göçmenlik Departmanı’ndan onay mektubu aldıktan sonra yapılması gerekir.
İrlanda Oturum İzni ile herhangi bir AB üye devletinde çalışabilir, okuyabilir veya seyahat edebilir miyim?
Hayır. İrlanda, yalnızca İrlanda’da oturma izni verebilir.
İrlanda'ya taşınmadan önce kendi ülkemdeki varlıklarımı tasfiye etmem gerekiyor mu?
Hayır. Ancak, Göçmen Yatırımcı Programı'nın yatırım gereksinimlerini karşılamak için kullanılmak üzere tasarlanan tüm varlıkların, onay alındığı takdirde erişilebilir olması gerekir.
Okul çağındaki çocuklarımın ayrıca Öğrenci Vizesi alması gerekiyor mu?
Hayır. Tüm aile üyelerine İrlanda'da çalışma veya öğrenim için oturma izni verilecektir, ancak okul ücretleri başvuran aile tarafından ödenecektir.
Göçmen Yatırımcı Programı için minimum net değer gerekliliği var mı?
Evet. Bütün IIP adayları minimum net 2 milyon € değer göstermek zorundadır.
İrlanda'dan ayrılırsam çocuklarım İrlanda'da okumaya devam edebilirler mi?
Evet, izninizin hala geçerli olması şartıyla.

Detaylı bilgi almak için